نمایش دادن همه 2 نتیجه

نمایش 9 24 36

ساعت آزمایشگاهی

ساعت آزمایشگاهی

دارای تایمر شروع و اتمام و کارکرد معکوس دارای زنگ پایان کار

الکل سنج 70 درصد

الکل سنج 70 درصد

الکل سنج غیر دیجیتال و شیشه ای 0 تا 70 درصد سنجش الکل از 0 تا 70 درصد

لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی

در هر آزمایشگاه مجهز، مجموعه وسیعی از ظروف شیشه ای را خواهید دید که برای اندازه گیری، ریختن و نگهداری مایعات طراحی شده اند. این ظروف شیشه‌ای در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد، از پیپت‌های باریکی که برای رساندن مقادیر کمی مایع به کار می‌رود تا لیوان‌هایی که حجم مایع بسیار بیشتری دارند. به این وسایل ، لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی میگویند.

هر لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی هدف خاصی را دنبال می کند. ظروف شیشه ای آزمایشگاهی، ساخته شده از شیشه بوروسیلیکات، محکم و به سختی شکسته می شوند. برای محتوی واکنش های شیمیایی و حرارت دادن مایعات تا دمای بالا مناسب است.

ظروف آزمایشگاهی حجمی برای اندازه گیری مایعات با دقت است. فلاسک‌های حجمی، بورت‌ها و پیپت‌های ساخته شده برای اندازه‌گیری مقادیر کمی مایع دقیق‌ترین هستند، با تحمل‌های کمتر از 0.02 ±. تحقیقات و آزمایش‌ها به اندازه‌گیری‌های دقیق نیاز دارند و بسیاری از ظروف آزمایشگاهی حتی برای محاسبه باقی‌مانده مایعی که داخل فلاسک می‌چسبد طراحی شده‌اند. بنابراین، دانشمندان می توانند مطمئن باشند که اندازه گیری های ریخته شده از ظروف شیشه ای حجمی دقیق و دقیق هستند.

ابزار سنجش

ظروف شیشه ای مورد استفاده در محیط های آزمایشگاهی در اندازه ها و اشکال بسیار متنوعی هستند. در اینجا برخی از رایج ترین لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی شیشه ای مورد استفاده برای اندازه گیری مایعات آورده شده است.

فلاسک های ارلن

این فلاسک ها دارای یک گردن باریک و استوانه ای شکل و یک پایه مخروطی با کف صاف هستند. آنها به افتخار Emil Erlenmeyer، شیمیدان آلی آلمانی که این ظروف شیشه ای را در سال 1861 طراحی کرد، نامگذاری شده اند. فلاسک های ارلن اغلب برای مخلوط کردن و گرم کردن محلول ها استفاده می شود. آنها معمولاً از شیشه بوروسیلیکات ساخته می شوند که می توانند تا دمای بالا بدون شکستن گرم شوند.

فلاسک فلورانس

یکی دیگر از لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی فلاسک های فلورانس با گردنی بلند روی یک لامپ گرد با کف صاف معمولاً از شیشه بوروسیلیکات ساخته می شوند تا در برابر گرما مقاومت کنند.

لیوان

لیوان ها ظروفی استوانه ای و شیشه ای با لبه غلتانده و دهانه برای ریختن هستند. آنها را تقریباً در هر آزمایشگاهی می توان یافت. لیوان‌ها قطعه‌ای از تجهیزات آزمایشگاهی هستند که برای اهداف مختلفی از جمله ایجاد واکنش‌های شیمیایی و محلول‌های گرمایشی بر روی یک مشعل بونسن استفاده می‌شوند. اندازه گیری ها در کنار بشر مشخص شده است.

بررسی تخصصی لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی

سیلندرهای فارغ التحصیل

استوانه‌های مدرج مانند فنجان‌ها ظروف استوانه‌ای بلند و با دهانه‌ای برای ریختن هستند. آنها دارای علامت های هش (درجه بندی) در کناره برای اندازه گیری حجم مایع هستند. اکثر آزمایشگاه ها سیلندرهای مدرج در اندازه های مختلف دارند. اندازه‌گیری‌های حجم معمولی (که بر حسب میلی‌لیتر مشخص شده‌اند) 10 میلی‌لیتر، 25 میلی‌لیتر، 50 میلی‌لیتر، 100 میلی‌لیتر، 500 میلی‌لیتر و 1000 میلی‌لیتر است.

فلاسک های حجمی

فلاسک های دیوار که به نام شیمیدان و فیزیکدان اسکاتلندی سر جیمز دوار نیز نامیده می شوند، فلاسک های حجمی دارای گردنی بلند و باریک و یک حباب گرد با کف صاف هستند. برای اندازه گیری دقیق در یک دمای خاص، یک علامت هش در کناره چاپ شده است. آنها به گونه ای کالیبره شده اند تا حجم دقیقی را در دمای معینی داشته باشند. فلاسک های حجمی معمولاً برای رقت های دقیق برای تهیه محلول های شناخته شده استفاده می شوند.

بورت ها

از دیگر لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی هستند. بورت ها لوله های شیشه ای باریک و بلندی هستند که دارای علائم هش برای اندازه گیری در امتداد کناره هستند. آنها دارای یک انتهای مخروطی برای اندازه گیری دقیق مایع هستند و یک دریچه (درپوش لاستیکی) برای کنترل جریان مایع در تیتراسیون استفاده می شود. می توان آن را چرخاند تا مقدار کمی مایع از لوله خارج شود. بورت ها معمولاً برای اندازه گیری حجم های دقیق و متغیر محلول، عمدتاً برای تیتراسیون، و مخلوط کردن اندازه گیری شناخته شده یک واکنش دهنده تا رسیدن به واکنش دقیق استفاده می شوند.

پیپت ها

پیپت ها لوازم اندازه گیری آزمایشگاهی هستند که برای رساندن مایعات در مقادیر کم استفاده می شوند. آنها لوله های شیشه ای بلند و باریک با انتهای مخروطی و یک لامپ در مرکز هستند. آنها یک علامت هش برای نشان دادن زمانی که پر هستند دارند. دانشمندان از یک لامپ لاستیکی کوچک برای کشیدن مایع به داخل لوله و انتقال آن به ظرف یا مخلوط دیگری استفاده می کنند.

أنواع لوازم اندازه گیری و کاربرد آنها

مطمئن شوید دستگاهی که برای انتقال مایع استفاده می کنید تمیز و خشک است.
دما را بررسی کنید. در بیشتر موارد، دمای محیط آزمایشگاه شما باید 20.0 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) باشد.
دستگاه اندازه گیری را تا خط دقیق پر کنید. پایین ترین انحنای منیسک زمانی که در سطح چشم مشاهده می شود باید به خط برخورد کند.
این مراحل باید به تولید یک اندازه گیری دقیق کمک کند. اگر از ظروف شیشه ای حجمی استفاده می کنید، انحراف مورد انتظار در کناره ظروف شیشه ای نشان داده می شود.

منابع خطا هنگام اندازه گیری حجم

ظروف شیشه ای کثیف – برای اینکه اندازه گیری دقیق باشد، ظروف شیشه ای آزمایشگاهی باید تمیز و خشک باشند. کثیفی، فیلم، مایع باقیمانده، گریس یا سایر آلاینده ها از تخلیه مناسب مایع جلوگیری می کند. این می تواند منجر به اندازه گیری شود که یا بیشتر یا کمتر از آنچه در نظر گرفته شده است یا یک نمونه آلوده است. قبل از استفاده، مطمئن شوید که ظروف آزمایشگاهی شما تمیز، بدون باقی مانده و خشک است. یکی از راه‌های خوب برای اطمینان از حذف باقی‌مانده مایع، شستن ظروف شیشه‌ای چندین بار با یک حلال مناسب است.

اشتباه در محاسبه منیسک – هنگام پر کردن یک پیپت یا فلاسک حجمی تا یک حجم خاص، سطح مایع باید دقیقاً در علامت هش سطح پر باشد. مایع صاف نیست، یک سطح کمی خمیده دارد که به آن مینیسک می گویند. این می تواند چشم را فریب دهد. مهم است که علامت کالیبراسیون را با فلاسک روی یک سطح صاف در سطح چشم برای دقت بررسی کنید و پایین منیسک را در پایین ترین قسمت منحنی اندازه گیری کنید.

دمای اشتباه – فلاسک های حجمی با خوانش های حجم، دما و دقت مشخص می شوند. علامت T.D به معنای “ارائه دادن” است و دقیقاً نشان می دهد که پس از محاسبه مایعی که به داخل چسبیده است، چه مقدار از آن ریخته می شود. به دنبال آن یک درجه حرارت بر حسب سانتیگراد و در نهایت دقتی که از اندازه گیری انتظار دارید به دنبال دارد. این ممکن است به نظر برسد:

10 میلی لیتر T. D.

20.0 درجه سانتی گراد

0.02 ± میلی لیتر

برای اطمینان از دقت، رعایت شرایط مشخص شده در کنار دستگاه حجمی مهم است.

سخن آخر

هنگام تجهیز آزمایشگاه موارد ضروری زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. شما به همه چیز نیاز دارید، از تجهیزات تخصصی پرهزینه که ممکن است تا ده ها هزار دلار هزینه داشته باشد تا تعداد زیادی پیپت. در حالی که ممکن است پیپت ها در ابتدا زیاد به نظر نرسند، حتی این هزینه های کوچک نیز می تواند مقدار زیادی از بودجه شما را کاهش دهد.