قرص فرمالین مرک

قرص فرمالین مرک، امروزه با وجود تجهیزات پیشرفته و تکنیک های جدید، به عنوان یک تثبیت کننده در اتاق عمل، جهت استریل کردن وسایل ظریف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مواد ضد عفونی کننده و به کار گیری روش های مختلف استریلازیسیون در پیشگیری از انتقال بیماری ها و بروز آن‌ها نقش اساسی ایفا می‌کند. قرص فرمالین با عنوان فرمالدئید، متانال، پارا فرمالدهید، متیل آلدهید، متیلن اکسید و متیلن گلایکول شناخته می‌شود.

قرص فرمالین مرک

 قرص فرمالین

قرص فرمالین مرک به وفور در بیمارستان ها به دلایل مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده، ترکیبی شیمیایی با بوی نامطبوع و زننده است که در گروه کوچک‌ترین آلدهید ها نیز به شمار می‌رود. قرص فرمالین، از طریق سوختن ماده کربن دار به دست می‌آید. به عنوان نمونه در دود حاصل از سوختن جنگل ها و دودی که از خودرو ها خارج میشود، می‌توان آن را یافت.

 قرص فرمالین کارخانه مرک

فرمالین با نام علمی متانال، ترکیبی شیمیایی است که دارای بویی نامطبوع و زننده می‌باشد. این ماده جز کوچک‌ترین آلدهید ها به شمار می‌رود و از طریق سوختن ناقص مواد مختلف کربن دار به وجود می‌آید. گاز فرمالدهید به طور طبیعی در بدن انسان و حیوانات مختلف تولید می‌شود که وجود آن برای برخی از اسید آمینه ها ضرورت دارد چرا که در ساختار پروتئین های بدن انسان موجود است. این ماده به طور طبیعی در برخی مواد یافت می‌شود. به طور کلی فرمالین به عنوان گازی با بوی تند شناخته می‌شود که کاربردی گسترده در محیطی همچون محیط بیمارستان دارد.

انواع قرص فرمالین مرک

قرص فرمالین در انواع مختلفی یافت می‌شود. ماده فرمالدئید در دو حالت گاز و مایع موجود است که فرمالین مرک مایع بر پایه آب و 37 درصد فرمالین می‌باشد. قرص آبی فرمالین مرک نیز به عنوان یک ماده ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس در آزمایشگاه برای تجهیزات آزمایشگاهی به عنوان فیکساتور به کار گرفته می‌شود. به طور کلی از قرص فرمالین مرک مایع و گاز برای دستگاه های مختلف، جهت ضد عفونی کردن تجهیزات مختلف استفاده می‌شود. این ماده بر طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها موثر است. علاوه‌بر این جهت استریل تجهیزات و لوازم اتاق عمل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی های قرص فرمالین مارک

قرص فرمالین مرک همانند سایر محصولات دیگر دارای ویژگی هایی می‌باشد. از جمله ویژگی های این قرص، می‌توان به ضد عفونی کننده یا باکتری اسید، قارچ کش، سلول های توبر کلوزی، اسپری کاید و ویروسید اشاره کرد.

کاربرد های قرص فرمالین مرک

از قرص فرمالین مرک برای ضد عفونی کردن اتاق عمل و همچنین تجهیزات پزشکی و وسایل مختلف استفاده می‌شود. این ماده در فرآیند چشم پزشکی نیز به کار می‌رود. همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، قرص فرمالین مرک آبی به عنوان یک ماده ضد باکتری، ضد قارچ، ضد اسپور و نیز ضد ویروس است که به عنوان فیکساتیو در محیط آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جایگزین شدن فرمالین با سایر فیکساتیو ها و کاهش درصد فرمالین در مواد نگهدارنده، به دلایل مختلفی اعم از هزینه بالا و عدم بازدهی متناسب به طور کلی متوقف شده و گسترش نیافته است.

قرص فرمالین که با نام های دیگری مانند قرص متانال، فرمالدئید، متیل آلدهید، متیل اکسید و نیز متیل گلایکول هم شناخته می‌شود، در بسته بندی 900 عددی عرضه می‌شود که معروف ترین برند تولیدی آن، برند مرک می‌باشد. در صورتی که وسایل و تجهیزات پزشکی با استفاده از فرمالین استریلازیسیون نشوند، ممکن است پس از جراحی، بیمار دچار عفونت شود. علاوه‌بر موارد فوق، قرص فرمالین مرک کابرد های گسترده ای در سایر صنایع مختلف دارد.

کاربرد های قرص فرمالین مرک

مقدار غلظت قرص فرمالین مرک

این ماده ضد عفونی کننده یا باکتری اسید در غلظت های مختلف 1000 میلی گرم، 500 میلی گرم و نیز 250 میلی گرم در دسترس است که به اوی 91 الی 96 درصد پارافرمالدهید می‌باشد. فرمالین در محصولات بهداشتی حداکثر 1.0 و در سایر محصولات دیگر به جز اسپری 2.0 به کار گرفته می‌شود. استفاده از قرص فرمالین در موادی که به استحکام ناخن کمک می‌کنند، تا حدود 5 درصد مجاز است. به دلیل سوختن جنگل ها در طول سال میلیون ها لیتر فرمالین به جو وارد می‌شود. همچنین از سوختن سیگار نیز فرمالین تولید می‌شود.

موارد مصرف قرص فرمالین مرک

موارد مصرف قرص فرمالین مرک عبارتند از:

 • به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده جهت نابودی باکتری ها
 • استفاده به عنوان نگهدارنده در فرمولاسیون مایع ظرفشویی، مایع دستشویی، شامپو و غیره
 • به عنوان رزین های چسبناک جهت تولید تخته سه لایی
 • در صنایع مختلف مانند رنگسازی، تولید کلید و پریز، تولید مواد منفجره
 • به عنوان منومر در تولید پلیمرهای آمینو پلاست
 • ساخت نئوپان روکش دار و ورق های mdf
 • برای ضد عفونی کردن وسایل دندانپزشکی
 • نگهداری از نمونه های بیولوژیکی
 • در ساخت اسفنج های قالب گیری شده
 • ماده اولیه اصلی در تولید هگزامین
 • تولید سایر ترکیبات شیمیایی
 • تولید اسفنج های عایق
 • صنایع تولید پلیمر

نکات ایمنی که باید هنگام استفاده از این قرص رعایت شود

 • به دلیل تحریک پذیری چشم و بینی و بروز سرفه، اشک و عطسه، تحریک مجاری تنفسی و ایجاد ناهنجاری های تنفسی فوقانی توصیه میشود از ماسک استفاده شود.
 • از ورود فرمالدئید به مجاری فاضلاب و فضاهای بسته جلوگیری کنید و در صورت امکان جلو مسیر محلول را به نحوی مسدود کنید.
 • به هیچ وجه آب را به فرمالین حامد اضافه نکنید مگر در صورت رعایت نکات ایمنی و در مکانی با تهویه مطبوع و در دسترس بودن تجهیزات ایمنی مورد نیاز
 • در صورت تماس با چشم به سرعت با آب تمیز شست و شو داده شود و از قطره استریل چشمی استفاده شود.
 • پس از تماس با پوست به سرعت با آب تمیز شست و شو داده شود.
 • در محل استفاده از قرص فرمالین از تهویه مناسب استفاده شود.
 • این قرص در برابر حرارت و تبخیر شدن مقاومت پایینی دارد و با گذشت زمان بهاران سکس تولید می‌کند.
 • جلوگیری از استنشاق و بلعیدن آن
 • ایجاد حساسیت در پوست های حساس
 • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

نکات ایمنی که باید هنگام استفاده از این قرص رعایت شود

روش نگهداری قرص فرمالین مرک

فرمالین مرک باید از فلزات، اکسید کننده ها، اسید ها و باز ها دور باشد. فرمالدئید را در ظروفی با دهانه تنگ نگهداری می‌کنند به گونه ای که درب آن به صورت کامل بسته است و به فضای خارج راه ندارد. قرص فرمالین باید در ظروف خشک و به دور از گرما، شعله، جرقه در دمای پایین تر از 20 درجه سانتیگراد نگهداری شود. مکان نگهداری باید دارای تهویه مناسب باشد. این ظرف باید در مکانی نگهداری شود که احتمال سقوط آن وجود نداشته باشد. در صورت ریخته شدن این ماده، باید به وسیله یک جسم جاذب مانند ماسه نرم یا کاغذ جمع آوری شود. از تماس این ماده بدون داشتن دستکش خودداری نمایید.

آیا قرص فرمالین سرطان زا است؟

فرمالین ماده ای سرطان زا است و قرار گیری طولانی‌ مدت در معرض آن، موجب بروز سرطان در افراد می‌شود. این ماده در تماس با اکسیژن فرمیک اسید تولید می‌کند. به همین دلیل باید در ظروف پلمپ شده، مقاوم و به دور از مواد شیمیایی نگهداری شود. به طور کلی جهت پیشگیری از عوارض این ماده باید نکات ایمنی را رعایت کرد.

معایب استفاده نکردن از قرص فرمالین

در صورت استفاده نکردن از قرص فرمالین در وسایل و تجهیزات پزشکی جهت استریلازیسیون، ممکن است بیمار پس از جراحی با عفونت مواجه شود.

سخن آخر

در این مطلب اطلاعات کلی در رابط ذبا قرص فرمالین مرک را برای شما عزیزان شرح دادیم. با توجه به تحقیقات انجام شده، نمی‌توان استفاده از قرص فرمالین را ممنوع و یا تایید کرد. اما از آنجایی که برخی تجهیزات دارای قیمت بالایی می‌باشند، می‌توان با استفاده از این ماده، بر طول عمر و مدت زمان استفاده از آن‌ها افزود‌.

شرکت آرمیا آزما، وارد کننده و عرضه کننده انواع تجهیزات مختلف آزمایشگاهی، پزشکی، دستگاه های حرارتی و غیره در کشور ایران است که با کادری مجرب فعالیت موثری دارد. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قرص فرمالین مرک و سایر مواد و وسایل دیگر می‌توانید با کارشناسان شرکت آرمیا آزما تماس حاصل فرمایید.